Vzduch, který dýcháme, naprosto nezbytný pro život, je znečištěn plyny z výfuků, neviditelnými částečkami, které odlétají z pneumatik aut a usazují se v plicích, zbytky paliv z letadel, které klesají z oblohy a toxickými plyny vycházejícími z komínů továren. V dnešní době se zapomíná na důležitost čistého vzduchu pro zdraví a zároveň je velmi náročným úkolem uniknout znečištěnému prostředí. Mnoho lidí si neuvědomuje jaké blahodárné účinky na zdraví a vitalitu má mořský nebo vysokohorský vzduch. Například mořský vzduch díky své minerální bohatosti a vlhkosti pomáhá výrazně pročišťovat dýchací cesty a zrychlovat krevní oběh. Tyto vlastnosti mořského vzduchu mohou pomoci zmírnit příznaky astmatu a různých alergií.
Proč je čerstvý vzduch pro nás důležitý?
Čerstvý vzduch pomáhá efektivněji rozšířit dýchací cesty v plicích a tedy zlepšit jejich pročišťování. Není neobvyklé, že se u lidí při pobytu na čistém vzduchu například v horách nebo u moře projeví kašel. Kašlem se tělo zbavuje nežádoucích nečistot a mikroorganismů z plic, které se tam usazují ze znečištěného prostředí. Po delší době strávené v prostředí s čistým vzduchem se dýchání začne prohlubovat, čímž se do buněk dostává více kyslíku. Kyslík pomáhá vyjasnit mysl, zvýšit energii a posílit imunitní systém (bílé krvinky mají zvýšenou potřebu kyslíku při odstraňování bakterií a virů).
Jak zajistit přísun kyslíku během běžného dne?
Máme pro vás několik tipů pro zajištění efektivního přísunu kyslíku:
Každý den praktikovat dýchací cvičení
Dýchací cvičení pomáhají uklidňovat, relaxovat a zvýšit množství kyslíku v organismu. Praktikovat například i během přestávek v robotu.
Dýchání při józe
Dýchání je nedílnou součástí jógy, ať už během meditace nebo praktikování jednotlivých cviků. Existují různé styly a tempa dýchání, ale všechny vedou nakonec k témuž záměru – vyvinout lepší propojení energetických proudů, a tím posílit vnitřní rovnováhu těla, mysli a duše.
Dýchání nosem
Dýchání nosem je jedno z nejjednodušších forem dýchání a přitom má mnoho pozitivních účinků na organismus. Dýcháním přes nos se vdechnutý vzduch v nosných dírkách zvlhčuje a otepluje. Zvlhčený vzduch je lépe přijímán v tkáních dýchacích cest a plic.
Dýchání do břicha
Tento způsob dýchání je pro lidi nejpřirozenější, i když se může zdát zpočátku neobvyklý. Povoluje jednodušší přístup vzduchu do spodní části plic, který je bohatě zásobován krevní sítí, což pomáhá uvolnit stres již během několika minut.
Zpomalování dýchání během stresu
Při pocitu stresu nebo úzkosti třeba pozorovat způsob dýchání. Většina lidí během stresu, buď střídá normální nádechy s velmi krátkými nebo dýchá velmi rychle a mělce. Je třeba si tento způsob uvědomit, následně uvolnit břicho a zpomalit dýchání. Soustředit se třeba raději na zpomalování výdechů jak nádechů – rychlejší a lepší účinek. S každým výdechem je dobré v duchu říci – zpomaluji dýchání.
Pravidelně otevírat okna
Pokud je v okolí hodně smogu, je třeba počkat do večera nebo časného rána, kdy je vzduch čistší.
Pravidelně cvičit
Snažit se cvičit, co nejvíce na čerstvém vzduchu. Cvičení pomáhá zvýšit cirkulaci, čímž se do těla dostává příliv kyslíku.
Otevřené okno u spánku
Zkuste spát u otevřeného okna. Je to perfektní.
Dusno? Rychle pryč.
Nezůstávejte dlouho v místnosti, kde je příliš dusno.
Aromaterapie – éterické oleje
Použít éterické oleje pro zlepšení vzduchu v domácnosti nebo práci, místo komerčních osvěžovačů, které obsahují mnoho chemikálií.
Pěstujte rostliny doma i v práci
Rostliny produkují kyslík a vstřebávají oxid uhličitý ze vzduchu. Některé rostliny mají dokonce schopnost odstranit znečišťující látky ze vzduchu.
Dopřejte si zdravé prostředí
Zdravé prostředí je super, třeba na horách nebo v lese najdete ten nejčistší vzduch. Vaše tělo vám poděkuje. Vyjeďte si proto třeba o víkendu někam na hory. Třeba do Jeseníků. A bydlet můžete na Ranči Orel.
Co si dále přečíst o čistém vzduchu?
VIDEO: Proč děti potřebují čistý vzduch?
Zdroj obrázku: Freeimages.com / Bjarne Henning Kvaale