Lupy ve vlasech mohou působit často mnoho obtíží. Poradíme vám, jak s lupy zatočit. Mírné případy lupů nevyžadují zpravidla nic víc než pravidelné a častější mytí vlasové pokožky šamponem. Denní očista s šampony proti lupům by měla vést k poklesu a úbytku nahromaděného mazu a odumřelých buněk a také ke zmírnění výskytu lupů. Lupy by měly tím pádem zůstat pod kontrolou, ale pro jistotu raději prokonzultujte se svým lékařem jakékoliv tvrdošíjné formy lupů, jako je např. Seborrheická dermatitida. Některé pomocné bylinné prostředky mohou pacientům ulehčit svědění, svrbění a celkovou „suchost“ pokožky. Obyčejně by se měly tyto látky užívat zároveň s léčebnými výrobky, aby došlo k žádoucímu efektu potlačení mastných šupin.
Máte lupy? Pak není šampon jako šampon
Ne všechny šampony proti lupům jsou stejné, takže možná budete muset trochu experimentovat, než najdete ten pravý. Zde jsou některé příklady účinných šamponů, které můžete zkusit.
- Dehtové přípravky: Neutroleny T/Gel, Tegrin, Redwin
- Pyrithion zinku: Suave Dandruff Control,, Head&Shoulders, VICHY Shampooing anti-pelliculaire
- Přípravky obsahující kyselinu salicylovou a síru: T-Sal, Ionil T, Sebulex
- Přípravky obsahující selen: Selsun, Excel
- Ketoconazolové přípravky: Nizoral A-D, dostupný jako 1% a také jako 2% koncentrace roztoku (měl by být pouze na lékařský předpis)
Možná budete potřebovat jednotlivé typy šamponů obměnit, v případě, že jeden typ upraví produkci lupů, ale později ztratí postupně svou účinnost. Pokud zjistíte, že se i po léčbě šamponem stále škrábete a padají vám vlasy, navštivte svého lékaře. Možná na vaše potíže používáte nesprávný produkt. Pro opravdu neústupné případy lupů budete možná potřebovat užívat mléko a šampon na předpis od lékaře.
Většina lékařů doporučuje pro všechny pacienty trpící lupy používat léčebné šampony denně, důkladně promasírovat vlasovou pokožku a nechat šamponové mydliny působit nejméně pět minut. Poté je potřeba důkladně smýt veškeré zbytky šamponu, ty totiž spolu se zbytky mýdla způsobují zhoršení kožních problémů. Poté se doporučuje vykartáčovat vlasy směrem od hlavy po vnější straně, pevnými rovnoměrnými pohyby. Tato procedura odvede olej z vaší vlasové pokožky, kde způsobuje lupy, do vlasových pramenů, kde je mastnota důležitá pro udržení zdraví a lesku vlasů.
TOP 10 domácích rad jak na lupy ve vlasech
1) Kokosový olej
Kokosový olej výborně ošetřuje podrážděnou pokožku hlavy. Efektivně zbavuje lupů už po třech týdnech pravidelného používání. Potřebné je vyrobit si z něj ve spojení s citrónovou šťávou hustší balzám, který následně nanesete ke kořínkům vlasů a pořádně ho vmasírujete. Takto ho necháte působit 20 minut a poté jej opláchnete vlažnou vodou. Stačí si ho nanášet dvakrát týdně.
Podívejte se také na 101 dalších zdravotních použití kokosového oleje.
2) Nepoužívejte horkou vodu
Protože ta vám jemnou pleť na hlavě nejen vysušuje, ale navíc ještě i dráždí. Nemusíte se ničeho obávat, šampon si smyjete dostatečně i vlažnější vodou.
3) Jogurt s pepřem
Zakysané mléčné výrobky jsou při lupech skvělé z toho důvodu, že zmírňují svědění hlavy. Když je smícháte s kořením, zaútočí to přímo na ně a začnou se postupně vytrácet. Na tuto netradiční masku budete potřebovat jeden bílý jogurt.
Do něj vmíchejte dvě čajové lžičky mletého pepře. Naneste do vlasů a nechte působit přibližně jednu hodinu. Dávejte si však pozor, aby se vám z masky nedostal ani kousek do očí, které by velmi podráždila.
4) Vyměňte šampon
Zejména pokud patříte k lidem s citlivější pokožkou, může vám vadit ještě i taková drobnost, že jeden druh šamponu používáte příliš dlouho. Proto je vždy vhodné po dvou baleních vyměnit značku a přídavnou složku, která tvoří jeho hlavní součást. Když se vám objeví lupy, ihned změňte celou kosmetiku, protože stejné problémy vám může způsobit i balzám, kondicionér nebo tužidlo.
5) Acylpyrin
Tento lék má výrazné protizánětlivé účinky a zklidňuje pokožku hlavy. Velmi často používanou řadou je i aplikování aspirinu, který můžete použít dvěma způsoby. V obou případech rozdrťte alespoň dvě tabletky. Jako první verzi ho smíchejte s vodou na hustou kaši a vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte působit deset minut a poté omyjte. Druhá možnost je pohodlnější a může se používat i dlouhodobě. Acylpyrínový prášek přidejte do běžného šamponu, který nechte po nanesení působit dvě minuty a pak už jen opláchněte vlažnou vodou.
6) Jablečný ocet
Stačí jednoduše dvě lžíce smíchat s sklenicí čisté vody a tím pak opláchněte vlasy na závěr mytí. Druhou možností je přidat i patnáct kapek čajovníkového oleje. To hlavu dezinfikuje, neutralizuje ji a tím se pomůže rychleji zbavit lupů.
7) Cibule
I když nyní krčíte nosem, nemusíte se obávat, tento trik je velmi účinný a za trošku nepohodlí jistě stojí. Vezměte jednu cibuli, kterou nastrouháme tak, aby z ní vznikla hustá kaše. Tu si naneste ke kořínkům vlasů a nechte hodinu působit. Pokud vám je zápach velmi nepříjemný, dejte si na vlasy koupací čepici. Po hodině si nejprve hlavu důkladně opláchněte čistou vodou a pak si připravte koktejl ze šťávy ze dvou citronů a půl litru vody, který vás důkladně zbaví nepříjemného zápachu. Lupy se výrazně zredukují již po prvním použití.
8) Ústní voda
Ano, slyšíte správně. Další netradiční pomůcka, ale je výborná na zklidnění pokožky. Tím pádem postupně začnou ustupovat i samotné lupy. Ústní vodu však nepoužívejte přímo. Raději ji smíchejte se šamponem nebo kondicionérem, aby nepůsobila příliš agresivně.
9) Tymián
Známý je zejména díky protizánětlivým účinkům. V boji proti lupům proto hraje velmi významnou roli. Vložte do džbánu čerstvý nebo sušený tymián, který zalijete teplou, ale ne vařící vodou, aby neztratil na své účinnosti. Následně si každý druhý den, i bez toho, abyste si vlasy myli šamponem, opláchněte hlavu tímto odvarem.
10) Citrónová šťáva
Šťávu z citrusů lze používat opět v několika verzích. Tou nejjednodušší je přidat pár kapek do šamponu. Druhou možností je používat čistou citrónovou šťávu, kterou si opláchnete hlavu na konec mytí.
K tomu ještě jedna opět méně voňavá, ale velmi účinná ráda, protože česnek je přírodním antibiotikem. Nastrouhejte nebo rozmačkejte dva stroužky, které smícháte s lžičkou šťávy. Vzniklou kaši si naneste na pokožku hlavy a nechte působit dvacet minut. Dodatečně můžete ještě opět použít čistou šťávu, abyste smyli i zůstatky pachu.
Co si přečíst dále o lupech?
VIDEO: Blogerka radí jak na lupy
Zdroj obrázku: Freeimages.com / len-k-a