Jak se chránit před klíšťaty a jiným hmyzem – příznaky problémů

komari-ochranaPřed klíšťaty se rozhodně stojí za to chránit a předejít tak potížím. Možná budete překvapeni, ale nemocí přenášenou hmyzem trpí na světě každý šestý člověk.

Jaké jsou příznaky nemocí, které jsou přenášeny hmyzem?

Nakažení infikovaným klíštětem

Někdy zvýšená teplota, vyrážka, bolesti svalů a kloubů a ostatní celkové příznaky. Obvykle nebolí. Přitom klíšťata přenášejí různé nebezpečné nemoci, jako lymskou boreliózu a encefalitidu. Tato onemocnění se projevují horečkou, třesavkou, bolestmi kloubů a svalů a vyrážkou, obvykle za 3 až 14 dnů po kousnutí infikovaným klíštětem.

Včelí a vosí žihadlo

Ostrá, pálivá bolest při vpichu, okamžitý otok, pak trvalá bolest. Většinu lidí místo po vbodnutí žihadla jeden až dva dny bolí. Lidé alergičtí na včelí jed jsou ohroženi anafylaktickou reakcí, vznikem rozsáhlého otoku, obtížným dýcháním a někdy kolapsem i smrtí.

Poštípání hmyzem (komáři)

Mírná až silná bolest, svědění, zarudnutí. Poštípání komáry často úporně svědí, ale většinou nepředstavuje závažnější problém. Někteří komáři, především v tropech, přenášejí závažná onemocnění, jako malárii a encefalitidu. Proto je nezbytné se před nimi, zejména v oblastech výskytu uvedených nemocí, chránit.

Ochrana před komáry:

  1. Nechoďte ven za soumraku a v noci, kdy jsou komáři nejaktivnější.
  2. Používejte moskytiéru, nejlépe takovou, která je impregnována repelentem.
  3. Noste volné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a je-li to potřeba, také klobouk se síťkou, abyste měli zakrytou celou hlavu.
  4. Všechny nezakryté části těla potřete repelentem.
  5. Denně užívejte 300 miligramů vitaminu B1. Pot některých lidí pak komáry odpuzuje.
  6. V bažinatých oblastech může být nouzovým opatřením to, že si kůži potřete bahnem. Pokud vás komár bodne, ránu si neškrábejte, protože otevřená rána může vést k infekci. Bodnutí raději ošetřete roztokem uhličitanu zinečnatého.

První pomoc při bodnutí nebo kousnutí klíštětem, včelou nebo komárem

Prevence proti následkům kousnutí klíštěte

Proti encefalitidě se můžete nechat očkovat. První dvě dávky se padávají s měsíčním odstupem a třetí za rok. Očkování se provádí v zimních měsících nebo brzy na jaře, dokud se klíšťata nevyskytují v přírodě.

Jak odstranit klíště?

Nedělejte to holou rukou, ale tupou pinzetou. Klíště, které jste uchopili blízko hlavičky, jemně, ale pevně táhněte, dokud se nepřestane držet kůže. Nerozmáčkněte mu však tělo. Oblast, kde se zakouslo, omyjte teplou vodou a mýdlem a důkladně potřete desinfekcí. Odstraní-li se klíště do dvaceti čtyř hodin, lze tím podle amerického odborníka na infekční nemoci, doktora G. Wormsera, zabránit lymeské nemoci. Lékaře vyhledejte při teplotách, vyrážce a podobných příznacích.

Včelí žihadlo

Opatrně odstraňte žihadlo pinzetou, abyste nevymačkali zbytek jedu z váčku. Poraněné místo omyjte mýdlem a ihned na ně přiložte ledový nebo studený obklad, který zmírní bolesti a zpomalí vstřebávání jedu. Lékařskou pomoc vyhledejte při rozsáhlém otoku nebo dechových obtížích.

Kousnutí komáry

Na poštípaná místa přiložte ledový obklad a neškrábejte je. Svědění může zmírnit mast s antihistaminikem, např. Fenistil.

TIP OD ČTENÁŘE: Na kousnutí komárem vyzkoušejte mýdlo.

Co dále si přečíst na toto téma?

VIDEO: Přírodní ochrana proti komáům, mouchám nebo klíšťatům

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.