Jak se učit a pamatovat si?

Mozek a paměť neustále trénujte...

Mozek a paměť neustále trénujte…

Zachovat si dobrou paměť je důležité, vždyť paměť obohacuje náš život. Jak je ale možné, že někteří ptáci dokážou po měsících najít místa, kam si schovali semena na zimu, a veverky si vzpomenou, kam zahrabaly ořechy, ale my si někdy nedokážeme vybavit, kam jsme před hodinou dali klíče? Asi mnohé z nás trápí špatná paměť. Nicméně lidský mozek, i když je nedokonalý, má neuvěřitelnou schopnost učit se a pamatovat si. Navíc nikdy není příliš pozdě – ani příliš brzy – začít na tom pracovat.

Jak si zlepšit paměť?

Poradíme vám jak na lepší paměť. Podívejte se na zajímavá doporučení níže:

Na učení není nikdy příliš pozdě

Čím déle pokračujete v osvojování nových poznatků, tím větší je pravděpodobnost, že si udržíte dobré poznávací funkce. Proto se nepřestávejte nikdy učit. Klíč k duševnímu růstu je zůstat otevřený vůči novým poznatkům a vyplňovat si dny aktivitami, které vyžadují iniciativu a schopnost řešit problémy. Pusťte se například znovu do studia, které vyžaduje duševní námahu (ať už v rámci univerzit třetího věku, nebo samostatně).

Pozornost a zájem

Většina selhání paměti je v podstatě selháním pozornosti. Soustřeďte se proto v daném okamžiku vždy jen na jednu věc. Nemůžete si zapamatovat všechno. Zaměřte se na to, co je opravdu důležité. Také se věnujte dané věci se zaujetím a pokud je to možné, dělejte si poznámky. Poznámky soustřeďují vaši mysl a později se k nim ještě můžete vrátit. O danou tématiku také rozvíjejte zájem a připomínejte si důvody, proč se ji učíte. Jestliže máte silnou motivaci, pravděpodobně si informace zapamatujete mnohem lépe.

Vyhýbejte se stresu

Při studiu se také uvolněte. Stres totiž způsobuje, že do krve se dostává kortizol, který může narušovat interakci nervových buněk. Navíc stres, ať už způsobený úzkostí nebo depresí, může být zásadním faktorem při výpadcích paměti. Narušuje soustředění a zeslabuje motivaci a učení.

Posílení těla – cesta k posílení mozku

Pokud si chcete udržet duševní svěžest, musíte zůstat fyzicky v kondici a udržovat si dobrou funkci plic. Cvičení zásobuje mozek kyslíkem, což může zvýšit hladinu látky, která podporuje růst nových mozkových buněk. Také pijte dost vody, protože dehydratace zhoršuje funkci mozku.

Pořádně se vyspěte

A dopřejte si dostatek spánku. Vaše mysl funguje mnohem účinněji, když nejste unaveni. V průběhu spánku si také mozek ukládá vzpomínky.

Procvičujte, procvičujte, procvičujte

Ne nadarmo se říká : “Opakování je matka moudrosti.” Opakování posiluje dráhy v mozku a významně pomáhá při pozdějším vybavování. Vzpomeňte si, kolikrát jste si opakovali násobilku. Každé učení vyžaduje nějaký čas.

Hlasité opakování

Přeříkáváním toho, co si chcete zapamatovat (například slovo nebo frázi v cizím jazyce) posílíte nervové spoje. Jak to? Když totiž slovo říkáte nahlas, nutí vás to věnovat mu pozornost a také při tom zapojujete i další část mozku.

Vizualizace

Vytvořte si v mysli obraz toho, co si chcete zapamatovat. Pomůže vám také, když si tuto představu načrtnete. Podobně jako hlasité opakování, i vizualizace využívá různých částí mozku.Čím více smyslů se zapojí, tím hlouběji se informace uloží.

Když si chcete něco uložit do paměti, používejte co nejvíce smyslů.

D. Drachman, přednosta neurologie
“Před mnoha lety se žáci základní školy snadno naučili nazpaměť dlouhý seznam předložek tak, že si ho přezpívali na známou melodii. Tím uložili informace do mozku po několika různých dráhách a zapojili více funkcí najednou: poznávací, vizuální, sluchovou a motorickou. Seznam si pamatovali ještě po padesáti letech. Jiní zase zapojili pohyby těla – levou rukou si házeli s míčkem a přitom nahlas opakovali slovíčka z cizího jazyka.”

Asociace

Když se učíte něco nového, spojujte to s tím, co už znáte. Propojují-li se myšlenky s informacemi, které jsou již uloženy, usnadňuje se tím proces kódování a vybavování, přičemž asociace slouží jako podnět. Pokud většinu času jednáme automaticky a nevnímáme prostředí ani nevyhodnocujeme zážitky, doplatíme na to tím, že v paměti zůstanou jen útržkovité vzpomínky na to, kde jsme byli a co jsme tam dělali.

Podělte se o to s druhými

Aby se vám informace dostala hluboko do paměti, je zapotřebí čas. To, co jste se dozvěděli, řekněte někomu jinému. Budete z toho mít užitek oba – vám se to vryje do paměti a toho druhého obohatíte.

Vytvořte si ustálené návyky

Usnadněte si situaci. Naučte se odkládat brýle, klíče a peněženku stále na stejné místo. Auto parkujte přibližně na stejném místě.

Jak na lepší paměť? Několik tipů od paměťových expertů

Jména a obličej

Až se příště setkáte s novou osobou, pečlivě si prohlédněte její obličej a všimněte si nějakého typického rysu – například pih, oslnivého úsměvu nebo začínající pleše. Vytvořte si vědomé spojení mezi tímto rysem a jménem. Řekněme, že jste se setkali s člověkem jménem Tomáš Lodin. Všimněte si, že jeho modré oči připomínají oceán, a představte si ho jako kapitána námořní lodi. Čím směšnější představa, tím lépe, protože zveličení umožňuje snadnější zapamatování vizualizace. Chceme-li si lidi nebo věci zapamatovat, musíme o nich přemýšlet.

Vytvořte si větu

Z prvních písmen jednotlivých slov si vytvořte slovo nebo větu. Například když si chcete zapamatovat nákupní seznam: mléko, vejce, citrony, salát, pomeranče, ořechy. – Můj velký ctihodný strýc poklidně odešel. Můžete zkusit z prvních písmen sestavit nové slovo. Mléko, ořechy, salát, tuňák – most.

Informaci si rozdělte

Řekněme, že vaše úkoly na čtvrtek obsahují následující položky: vejce, vyzvednout šaty z čistírny, koupit noviny, chléb, noční košili, kečup, natankovat benzín, zajít do drogérie. Vymyslete si příběh, který spojuje všechny položky. Čím hloupější a přehnanější bude, tím lépe. Např. Když jsem jela k benzínové pumpě pro chléb, málem jsem srazila muže, který vycházel z drogérie. Rozčílil se a hodil po mně vajíčka a kečup. Jak utíkal pryč, porazil ženu, která si z čistírny nesla noční košili. Pak o tom psali v novinách.

Takto si toho zapamatujete mnohem více.

Co si dále přečíst o lepší paměti?

VIDEO: Pavlína Boučková – Paměťové metody

Zdroj obrázku: Freeimages.com / artM

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.