Omega–3 (kyselina alfa–linoleová, ALK) společně s omega–6 (kyselina linolová, LK) patří k polynenasyceným kyselinám (EMK). Organismus neumí tyto dvě kyseliny vyrobit (jsou esenciální), proto je musíme přijímat v potravě, abychom netrpěli nedostatkem těchto dvou, pro život nezbytných kyselin. Omega–6 mastné kyseliny se nachází v naší stravě poměrně často, ve značné míře se s nimi můžeme setkat např. v kukuřici nebo slunečnicovém oleji.
Co se děje, pokud máme omega-3 v těle nedostatek?
V tomto článku se budeme dále zabývat spíše omega–3 mastnými kyselinami, kterých máme nedostatek. Tato kyselina se nachází v rostlinné a mořské stravě. Bez jejího dostatečného příjmu neumí organismus bezchybně vytvořit buněčnou membránu. Tímto se dostáváme k řadě zdravotním problémům, jako mozkové mrtvici, srdečnímu infarktu, nepravidelné činnosti srdce, některým druhům rakoviny, insulinové rezistenci, astmatu, hypertenzi, obstrukčním plicním chorobám, poruchám pozornosti a depresím.
Nedostatek omega – 3 mastných kyselin se projevuje únavou, suchou pokožkou, lámavými nehty a vlasy, zácpou, častým nachlazením, depresemi nebo bolestmi kloubů. Omega–3 můžeme přijmout formou potravy nebo můžeme využít řadu potravinových doplňků, které jsou mezi spotřebiteli stále oblíbenější.
Správný poměr omega-3 a omega-6 je důležitý
U esenciálních mastných kyselin je důležitý také jejich poměr (omega–6 : omega–3), tento je určen v hodnotách 1:1 až 4:1. Realitou ale je, že omega – 6 je v naší stravě zastoupen mnohonásobně více. Mnoho studií také ukazuje, že vyvážený poměr esenciálních mastných kyselin snižuje výskyt civilizačních onemocnění.
Z tohoto tedy vyplývá nutnost zvýšení přísunu omega–3 mastných kyselin, což pozitivně ovlivní naše zdraví, zde jsou hlavní argumenty:
- zvýšení HDL (dobrého) cholesterolu
- snížení hustoty krve (shlukování krevních destiček vedoucích k mozkové mrtvici)
- snížení krevního tlaku a odstranění arytmie
- prevence rakoviny (rakoviny prsu a tlustého střeva)
- zmírnění chorob jako lupus, revmatoidní artritida, Raynaudova nemoc
- snížení deprese a duševních nemocí
Zdroje omega-3 mastných kyselin v potravě
Pokud se tedy rozhodneme zvýšit příjem omega–3 mastných kyselin můžeme se uchýlit k formě doplňků výživy nebo zařadit do našeho jídelníčků některé potraviny obsahující tuto významnou látku, zde jsou některé praktické rady:
- konzumace ryb jako losos (nejlepší), makrela, sleď, čerstvé sardinky, platýs; ze sladkovodních pak úhoř, sumec a pstruh
- vaření na řepkovém oleji (vyhýbat se slunečnicovému)
- přidávání lněného oleje do salátového drezínku
- přidávání lněných semínek do pečiva nebo palačinek
- konzumace vlašských a sójových ořechů
Na závěr bych ještě uvedl upozornění, že nadbytek omega–3 zvyšuje riziko mozkové mrtvice, protože se nadměrně zředí krev, popřípadě se prodlužuje doba krvácivosti (při překročení 3 g denně). V tomto případě tedy neplatí “čím více, tím lépe”. Dostat se ovšem na výše zmíněnou hranici není snadné, natož pak opakovaně. Zmínili bychom tady také ještě doporučení konzumace dvou porcí ryb týdně.
Kde si o omega-3 mastných kyselinách přečíst více?
VIDEO: Vliv omega-3 nenasycených mastných kyselin na organismus
Zdroj obrázku: Freeimages.com / wata gwaan