Na celém světě existuje množství různých druhů zařízení, které šetří čas a ulehčují práci. Asi byste předpokládali, že lidé budou mít pro rodinu a na odpočinek spoustu času. Mnoho lidí však často říká, že jsou unavenější a vystresovanější, než byli dříve. Nemusí to být jen důsledek práce nebo jiné fyzické činnosti, ale také problémů, se kterými musíme bojovat.
Když jste velmi unavení…
Únava je přirozenou reakcí organismu na fyzickou nebo dušení námahu, signálem k odpočinku, stejně jako je hlad signálem k doplnění energie. Únava je mnohdy cena za to, když se člověk snaží dělat příliš mnoho. Každý z nás již jistě zažil, jaké to je, když jsme hodně unavení, máme nedostatek energie nebo snahy cokoli dělat. V dnešní době se však někdy jedná o náhlou ospalost, která může být vážným projevem, kterému je potřeba věnovat pozornost.
Rozpoznejte příčiny
Naše tělo vysílá určité varovné signály. Sice nejsme vybaveni červenými kontrolkami a alarmy, které by nás upozornily, že máme zastavit nebo zpomalit, ale mnohé varovné příznaky rozpoznat můžeme. Patří k nim chronická únava, změny nálady, deprese a sklon snadno se nakazit i běžnými viry. Pokud pozorujete tyto příznaky — (a nejsou způsobeny tělesnými či jinými zdravotními problémy) — je možná na čase, abyste svůj způsob života přehodnotili a změnili. Podívejte se na možné příčiny ospalosti a únavy:
Nedostatek spánku
Mnozí lidé jsou chronicky unaveni. Když lidé pravidelně nemají dostatek spánku, vzniká u nich spánkový dluh, spánkový deficit. Tělo pochopitelně chce, aby byl tento dluh splacen, a pobízí k tomu tím, že v nich vyvolává pocit únavy. Snažte se dopřát tělu dostatečný spánek. Proč? Spánkový dluh vede k problémům s učením a k poruchám paměti, narušuje motorickou dovednost a oslabuje imunitní systém. V důsledku psychické únavy děláme pak chyby a někdy i závažné a finančně nákladné. Problém jiných spočívá v tom, že se v noci často budí a nemohou se pořádně vyspat. To může být příznakem nejrůznějších potíží. Je dobré poradit se s lékařem.
Nedostatečná funkce štítné žlázy
Ta se projeví nejen únavou, ale i větší zimomřivostí, řídkými nebo křehkými vlasy, náhlým ztloustnutím a suchou kůží. V takovém případě vyhledejte lékaře.
Deprese
Pokud máte pocit, že se vám zhoršila schopnost soustředit se a rozhodovat se. Máte-li časté bolesti hlavy, pocit skleslosti a nezájem o sex, zřejmě je vaším problémem deprese. V některých případech je trvalá únava vyvolána depresí, úzkostí a vyčerpáním.
Nízká hladina hemoglobinu v krvi
Ta způsobuje chudokrevnost neboli anémii. Přispívá k tomu konzumace stravy chudé na železo a u některých žen silná menstruace. Příznaky anémie jsou bledost, mdloby, dušnost nebo bušení srdce. Vyhledejte lékaře.
Je možné že jste v jiném stavu?
Únavou trpí téměř všechny ženy v raném stádiu těhotenství a únavy si žena může povšimnout ještě před tím, než lze těhotenství potvrdit. Únava obvykle mizí ve čtvrtém měsíci a pokud přetrvává, vyhledejte lékaře.
Jste po nemoci?
Zotavili jste se v poslední době z nějaké infekční nemoci jako je chřipka? Úplné zotavení někdy trvá organismu několik týdnů, a proto je rozumné očekávat ještě únavu.
Dlouhodobé přepracování
Pokud jste tvrdě pracovali po několik týdnů, tělo si to vyžádá. Zvláště pokud je přepracovanost doprovázená stresem.
Přílišná konzumace alkoholu
Pravidelná konzumace alkoholu i při mírných dávkách může vyvolávat depresivní účinky a přispívat k pocitu únavy. Pokud je pro vás obtížné omezit spotřebu alkoholu nebo alkohol ze svého života úplně vyloučit, vyhledejte lékařskou pomoc.
Varovný příznak infarktu
Neobvyklá únava a ospalost mohou být u žen včasnými varovnými příznaky infarktu. Přes 70% postižených žen cítilo déle než měsíc před infarktem zvláštní únavu. Tato únava nemá příčinu a je neobvyklá. Srdeční onemocnění je u žen zabiják číslo jedna. Pokud se vám podaří včas rozpoznat varovné příznaky, můžete pak učinit kroky, které vám pomohou infarktu předejít nebo jej hodně oddálit.
Pokud najdete příčinu únavy, můžete najít i řešení. Takže, jakým druhem únavy trpíte vy?